OSVČ kalkulačka 2025/2026

Zjistěte, zda je pro vás výhodnější paušální daň nebo klasické zdanění. Kalkulačka porovná obě varianty a doporučí tu optimálnější podle vašich příjmů a výdajů.

Co je paušální daň?

  • Paušální daň je zjednodušený režim pro OSVČ, kde platíte jednu pevnou částku měsíčně místo složitého výpočtu daně z příjmu a pojistného.
  • Měsíční paušál: 8 716 Kč (2025) / 9 162 Kč (2026) (I. pásmo)
  • Zahrnuje: Daň z příjmu + sociální + zdravotní pojištění
  • Limit příjmů: Maximálně 2 000 000 Kč ročně
  • Podmínka: Nejste plátce DPH a splňujete další podmínky § 2a zákona o daních z příjmů
Vstupní údaje
Zadejte měsíční příjmy a výdaje pro porovnání paušální daně s klasickým zdaněním
80 000 Kč

Pro příjmy nad 1 mil. Kč rozhoduje o pásmu hlavně to, kolik příjmů spadá do 80% nebo 60% výdajového paušálu podle pravidel Finanční správy.

20 000 Kč

Splňujete příjmovou podmínku paušálního režimu

Váš roční příjem 960 000 Kč je pod limitem 2 000 000 Kč

Kalkulačka neověřuje DPH, insolvenci, účast ve v.o.s./k.s. ani příjmy ze zaměstnání.

Doporučení

✅ Paušální daň je pro vás výhodnější

Pro profil „Smíšené příjmy nebo činnost s 40% paušálem“ vychází nejlépe 1. pásmo. Oproti klasickému zdanění ušetříte 131 448 Kčročně.

Paušální daň
Nejnižší možné pásmo pro zadaný profil příjmů
Vyhodnocené pásmo1. pásmo
Profil příjmůSmíšené příjmy nebo činnost s 40% paušálem
Měsíční paušál9 162 Kč
Roční paušál109 944 Kč
Čistý měsíční příjem50 838 Kč
Čistý roční příjem610 056 Kč
Klasické zdanění
Daň z příjmu + odvody sociálního a zdravotního pojištění
Základ daně (příjmy - výdaje)720 000 Kč
Sociální pojištění (29,2 %)115 632 Kč
Vyměřovací základ sociálního (55 % zisku, min. zákonné minimum)396 000 Kč
Zdravotní pojištění (13,5 %)48 600 Kč
Vyměřovací základ zdravotního (50 % zisku, min. zákonné minimum)360 000 Kč
Daň z příjmu (15,0 % / 23 %)77 160 Kč
Celkem daně a odvody (ročně)241 392 Kč
Čistý měsíční příjem39 884 Kč
Čistý roční příjem478 608 Kč
Detailní porovnání
Porovnání vychází z nejnižšího možného pásma pro profil „Smíšené příjmy nebo činnost s 40% paušálem“.
PoložkaPaušální daňKlasické zdaněníRozdíl
Celkové odvody (ročně)109 944 Kč241 392 Kč131 448 Kč
Čistý příjem (ročně)610 056 Kč478 608 Kč131 448 Kč
Co je paušální daň?

Paušální daň je zjednodušený režim pro OSVČ, kde platíte jednu pevnou částku měsíčně místo složitého výpočtu daně z příjmu a pojistného.

Podmínky pro paušální daň 2026:

  • Maximální roční příjem: 2 000 000 Kč
  • Nejste plátce DPH
  • Nejste společník v.o.s., komplementář k.s. ani v úpadku
  • Nemáte neslučitelné příjmy ze zaměstnání
  • Vyhodnocené pásmo: 1. pásmo
  • Měsíční paušál: 9 162 Kč (109 944 Kč ročně)

I. pásmo bylo zpětně sníženo na 9 162 Kč za celý rok 2026. Za leden až červen vznikl při platbách 9 984 Kč přeplatek celkem 4 932 Kč; nižší platba se používá od července 2026.

Kdy OSVČ kalkulačka nejvíc pomáhá

OSVČ kalkulačka je praktická hlavně pro rozhodnutí mezi paušálním režimem a klasickým zdaněním. Uživatel vidí orientační čistý efekt odvodů a daně podle příjmu, a může rychle odhadnout, kdy je jednoduchost paušálu výhodou a kdy už se vyplatí detailnější daňová optimalizace.

Kdy použít

Použijte při zahájení podnikání, při růstu obratu, před změnou pásma paušální daně nebo před podáním přehledů.

Limity výpočtu

Kalkulačka nezohledňuje všechny individuální položky: skutečné výdaje, slevy, bonusy, souběhy činností ani specifické daňové situace.

Praktický tip

Počítejte vždy alespoň dvě varianty obratu (optimistickou a konzervativní), ať vidíte, jak citlivé je rozhodnutí na vývoj příjmů.

Klíčové body pro rozhodnutí

  • Správná volba režimu výrazně ovlivní čistý příjem.
  • Jednoduchost paušálu nemusí vždy znamenat nejnižší odvod.
  • Rozhodnutí je dobré pravidelně přepočítat při růstu tržeb.

Mohlo by vás také zajímat

Aktualizace a metodika

Aktualizováno: . Výpočty jsou orientační a finální posouzení vždy vychází z aktuální legislativy a konkrétních podkladů.

Klíčové parametry OSVČ (2026)

Paušální daň I. pásmo
9 162 Kč / měsíc
Limit příjmů pro paušální režim
2 000 000 Kč / rok
Minimální sociální záloha (hlavní)
5 005 Kč / měsíc
Minimální zdravotní záloha (hlavní)
3 306 Kč / měsíc

Zdroje a legislativa

Odkazy na hlavní instituce a právní rámec, ze kterých vychází použité konstanty.

Často kladené otázky

Pro koho je paušální daň výhodná?

Paušální daň se nejvíce vyplatí OSVČ s vyššími příjmy a nízkými skutečnými výdaji. Ideálně pro IT specialisty, konzultanty, copywritery, překladatele a další profese, kde jsou náklady na provoz minimální. Pokud máte vysoké daňově uznatelné výdaje, klasické zdanění bývá výhodnější.

Jaké jsou podmínky pro paušální daň?

Pro paušální daň musíte splnit několik podmínek: roční příjmy nesmí překročit 2 000 000 Kč, nesmíte být plátce DPH, společník v.o.s., komplementář k.s. ani dlužník v probíhajícím insolvenčním řízení. Příjmy ze zaměstnání jsou možné jen v zákonem vymezených případech, zejména při zdanění srážkovou daní.

Jaká jsou pásma paušální daně?

V roce 2026 existují 3 pásma: I. pásmo 9 162 Kč/měsíc (pro příjmy do 1 mil. Kč nebo vyšší u řemeslných živností), II. pásmo 16 745 Kč/měsíc (příjmy do 1,5 mil. Kč), III. pásmo 27 139 Kč/měsíc (příjmy do 2 mil. Kč). Zařazení závisí na výši příjmů a typu činnosti. Kalkulačka proto pracuje i s profilem příjmů podle převládajícího výdajového paušálu.

I. pásmo bylo zpětně sníženo pro celý rok 2026. Při platbách 9 984 Kč za leden až červen vznikl přeplatek 4 932 Kč; částka 9 162 Kč se platí od července.

Musím podávat daňové přiznání?

Pokud platíte paušální daň po celý rok a nemáte jiné zdanitelné příjmy, nemusíte podávat daňové přiznání. Stačí platit měsíční paušál a vést evidenci příjmů. Přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu také nepodáváte.

Kdy se paušál nevyplatí?

Paušální daň se nevyplatí, pokud máte vysoké daňově uznatelné výdaje (nad 60-70 % příjmů), nízké příjmy, nebo chcete uplatňovat slevy na dani (děti, manželka). V těchto případech je klasické zdanění obvykle výhodnější.

Jak přejít na paušální daň?

Přihlášku k paušální dani musíte podat nejpozději do 10. ledna příslušného roku (nebo do 10 dnů od zahájení činnosti). Přihlášku podáváte pouze finančnímu úřadu - ten informuje zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Paušální záloha je splatná do 20. dne každého zálohového období; zvláštní splatnost platí při zahájení činnosti.

Jaké jsou minimální zálohy mimo paušál?

Od července 2026 činí minimální měsíční zálohy pro hlavní činnost: sociální pojištění 5 005 Kč a zdravotní pojištění 3 306 Kč, celkem 8 311 Kč. K tomu platíte daň z příjmu podle skutečného zisku (15 %, u vyšších příjmů 23 %).

Můžu kombinovat OSVČ se zaměstnáním?

Ano, samostatná činnost může být při splnění podmínek vedlejší. Kalkulačka nyní modeluje celoroční hlavní činnost, proto její minimální základy pro vedlejší činnost nepoužívejte. Běžný pracovní poměr je zpravidla neslučitelný s paušálním režimem.

Jaké jsou výdajové paušály?

Pokud nevedete skutečné výdaje, můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů: 80 % pro řemeslné živnosti a zemědělství, 60 % pro ostatní živnosti, 40 % pro svobodná povolání a autorské honoráře, 30 % pro příjmy z nájmu.

Je tato kalkulačka přesná?

Kalkulačka poskytuje orientační porovnání paušální daně a klasického zdanění. Skutečné odvody závisí na konkrétní situaci, uplatněných slevách a dalších faktorech. Pro závazný výpočet konzultujte daňového poradce nebo finanční úřad.